Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 400,00 zł.

Wady i zalety oświetlenia LED

Wady i zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED obecne jest na rynku już od ponad pięćdziesięciu lat. Od kilkunastu lat mocno zyskało na popularności między innymi dzięki znacznym obniżeniu jego ceny. Wraz ze stałym rozwojem technologii, można tworzyć diody luminescencyjne o dużej mocy, które z powodzeniem mogą zastępować tradycyjnie wykorzystywane źródła światła. Znajdują one zastosowanie w oświetleniu ulicznym czy parkowym, architektury (stadiony, mosty, budynki), jako podstawowe źródło światła w zakładach produkcyjnych, magazynowych, czy przestrzeniach biurowych.

Zalety oświetlenia LED

Zalet oświetlenia LED jest bardzo dużo. Do ich najważniejszych zalet należy:

  • Długa żywotność – diody luminescencyjne są w stanie świecić nawet 10 lat. Jest to średnio do 25 razy dłużej od zwykłych żarówek i aż 10 razy dłużej w porównaniu do żarówek halogenowych. Średni czas pracy diody LED to ok. 50 000 godzin. Ich żywotność kończy się stopniowo, a podany na opakowaniu okres funkcjonowania oznacza przewidywany moment, w którym dioda prawdopodobnie straci około 30% swojej pierwotnej jasności. Źródło LED służyć może przez kolejne lata, przy czym należy pamiętać, że z każdym dniem będzie świecić słabiej.
  • Wysoka sprawność — bardzo małe straty podczas przetwarzania prądu elektrycznego w światło, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Około 80% energii dostarczanej do diody LED przekształca się faktycznie w światło. Pozostałe 20% zmienia się w ciepło. W przypadku tradycyjnych żarówek proporcje są odwrotne.
  • Małe rozmiary – diody LED są bardzo małe, co umożliwia zastosowanie ich w wielu miejscach niedostępnych dla tradycyjnego oświetlenia.
  • Ekologia — diody LED nie zawierają rtęci i innych szkodliwych substancji. Dzięki ich długiej żywotności rzadziej się je wyrzuca, co ma pozytywne przełożenie na ochronę środowiska naturalnego.
  • Barwa świecenia – technologia LED umożliwia uzyskania dowolnej barwy świecenia, dlatego nie trzeba stosować filtrów czy luminoforów, które obniżają sprawność oraz zatrzymują dużo światła. Podstawowymi kolorami są: biały (wyróżniamy biały w różnych temperaturach barwy, od zimnego poprzez neutralny i ciepły), czerwony, zielony i niebieski.
  • Kierunkowość światła – niekwestionowaną zaletą oświetlenia LED jest również możliwość skierowania strumienia świetlnego w konkretny punkt. Żarówki starego typu dają rozproszone światło, dzięki czemu świecą mniej efektywnie. Technologia LED pozwala na dokładne skierowanie wiązki światła na dane punkty, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować, jak będzie wyglądać dana iluminacja.

Wady oświetlenia LED

Diody LED również mają swoje wady, do których należy zaliczyć:

  • Cena — oświetlenie LED jest droższe w zakupie od innych źródeł światła. Należy jednak pamiętać, że większy koszt zakupu zwróci się z nawiązką podczas eksploatacji dzięki wydłużonej żywotności (ponad 10 lat) i wysokiej sprawności energetycznej (zużywa kilkukrotnie mniej energii od tradycyjnych, starego typu źródeł światła).
  • Wrażliwość na temperaturę — diody LED wykazują wrażliwość na wysokie temperatury. Praca w wysokiej temperaturze może wpłynąć na osłabienie mocy świecenia diody LED. Dochodzi wtedy do zmian parametrów prądu przechodzącego przez elementy półprzewodnikowe. W niektórych sytuacjach jak praca w bardzo wysokich temperaturach (np. huty) może to doprowadzić nawet do spalenia się modułu LED.
  • Wrażliwość na przepięcia — diody LED są bardzo wrażliwe na spadki i skoki napięcia, nawet krótkotrwałe. Problemy takie szczególnie często występują w starszych instalacjach elektrycznych. Dlatego warto stosować dobrej jakości zasilacze spełniające odpowiednie normy oświetleniowe.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl